Prorok, Święty, Poprzednik, czyli Jan Chrzciciel. Oprócz Chrystusa i Matki Bożej najbardziej "wyindywidualizowana" postać w ikonografii.
Zawsze jest mocnym akcentem. Jako Poprzednika każdy Jego wizerunek bezwzględnie przenosi nas do Chrystusa.
Dlatego pełnię ikonografia Jana Chrzciciela osiąga właśnie w deesis, w połączeniu ze Świętym Wizerunkiem Jezusa i Jego Matki.
Na dzień dzisiejszy (kwiecień 2012 roku) temat wypełniony. Choć wiem, że czeka mnie deesis i odrębna, duża, pełnosylwetkowa Jego ikona w przyszłości.
Jezus o Janie Chrzcicielu:
Mt 11, 7-11; Łk 7, 24-27:
Coście wyszli oglądać na pustyni? (...) Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: Oto ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela".
Żywot Świętego wg wikipedii:
"Według Nowego Testamentu Jan Chrzciciel urodził się pół roku przed Jezusem z Nazaretu w wiosce Ain Karim. Był synem żydowskiego kapłana Zachariasza i Elżbiety, która była krewną Maryi z Nazaretu. Jego narodziny zapowiedziane były jako dowód prawdziwości zapowiedzi złożonych przez Archanioła Gabriela Maryi w czasie zwiastowania, a także przepowiedziane były jego ojcu przez anioła w Świątyni Jerozolimskiej.
W dość młodym wieku Jan, zapewne po śmierci podeszłych wiekiem
rodziców, zrezygnował z możliwości zostania kapłanem i rozpoczął życie
pustelnika na Pustyni Judzkiej, gdzie prawdopodobnie zetknął się z esseńczykami. Na pustyni został powołany na proroka, a jego głównym zadaniem stało się wzywanie ludzi do nawrócenia oraz przygotowanie drogi do publicznej służby Mesjasza. Głosił potrzebę nawrócenia wewnętrznego i odnowy duchowej ludzi. Symbolem tego przygotowania był chrzest udzielany przez proroka słuchaczom jego nauk w rzece Jordanie.
Niedługo po spotkaniu i ochrzczeniu Jezusa, Jan został wtrącony do więzienia za jawne krytykowanie niemoralnego małżeństwa tetrarchy Galilei, Heroda Antypasa. Na skutek spisku żony Heroda, Herodiady, Jan został ścięty ok. 32 roku.
Dokładna data śmierci Jana Chrzciciela nie jest znana. Badacze datują
moment śmierci proroka na koniec lat dwudziestych I wieku n.e. albo okres między 34 a 36 rokiem"Trochę więcej o Św. Janie Chrzcicielu i tych ikonach w innych wpisach na moim blogu:
http://ikonografika-andrzejbinkowski.blogspot.com/2012/04/ikona-relikwie-jana-chrzciciela.html
http://ikonografika-andrzejbinkowski.blogspot.com/2012/03/ikona-relikwii-proroka-jana-chrcziciela.html
http://ikonografika-andrzejbinkowski.blogspot.com/2012/02/jan-chrzciciel-ii-2012.html
http://ikonografika-andrzejbinkowski.blogspot.com/2012/01/jan-chrzciciel-ikona-na-podstawie-wzoru.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz