wtorek, 12 czerwca 2012

Podwójna Korsuńska (Chersońska) ikona Matki Bożej



MB Korsuńska III 37x39cm
 Wizerunek zwany inaczej Ikoną Matczynego Miłosierdzia.
Coś jest w tym wizerunku, co od początku mnie pociaga i tkwi tak mocno, że pomimo iż ukończyłem wczoraj trzecią i czwartą wersję, nadal nie czuję nasycenia. Nadal czeka mnie pogłębianie przeżywania spotkania z Matką Bożą w tej ikonie. Podobnie jak z MB Włodzimierską. Przekaz tak silny że zostawia stały relief w pamieci. I tak jak Włodzimierską ikonę, i Korsuńską będę pisał jeszcze wielokrotnie.
Przyczyną tego, że napisałem dwie naraz jest po prostu fakt, że pewnego dnia trzymałem w ręku dwa identyczne podobrazia. A Ikona Chersońka pasowała formatem i tkwiła w sumieniu.
MB Korsuńska IV 37x39cm

O IKONIE CHERSOŃSKIEJ (Korsuńskiej)
Tekst pochodzi z książki "Ikony Matki Bożej" w opracowaniu Jarosława Charkiewicza.

"Chersońska Ikona Matki Bożej (Korsunskaja ikona Bożijej Matieri)zgodnie z tradycją została napisana przez ewangelistę Łukasza. Jedna z wersji historii ikony mówi, że w 988 r., podczas chrztu Rusi,została ona przeniesiona z greckiego wówczas Chersonu do Kijowa.Stamtąd przeniesiono ją do Nowogrodu,a później do Moskwy,gdzie umieszczono w soborze Zaśnięcia Matki Bożej. Druga,o wiele bardziej szeroka,wersja mówi,że ikona ta została przeniesiona na Ruś dopiero w końcu XII w.Uczyniła to córka księcia połockiego Jerzego Predsława,która z czasem została znaną księżną-mniszką Eufrozyną z Połocka.Bogobojna księżna założyła żeński monaster z kamienną cerkwią ku czci Zbawiciela.Kiedy wspólnota okrzepła, postanowiła wznieść następną świątynię,tym razem ku czci Bogarodzicy i ozdobić ją starożytną ikoną Matki Bożej,którą według tradycji napisał sam ewangelista Łukasz. Księżna Eufrozyna zdecydowała się wejść z posiadanie ikony korzystając z pośrednictwa spokrewnionego z książętami połockimi greckiego rodu Komnien.Wysłała do cesarza Michała i patriarchy Łukasza swojego sługę Michała ze szczodrymi darami.Jej prośba została spełniona i ikona została przywieziona na Ruś.Księżna przyjęła dar z wielką radością, ozdobiła ikonę złotem i drogimi kamieniami oraz w 1173 r. umieściła ją w nowo zbudowanej świątyni Bogarodzicy. Przebywała w niej przez ponad 60 lat,niejednokrotnie będąc źródłem cudownych uzdrowień modlących się przed nią pielgrzymów.W 1239 r. książę Aleksander Newski ożenił się z córką księcia połockiego Briaczysławą.Uroczystości miały miejsce w mieście Toropiec,w tej samej cerkwi,gdzie księżna pozostawiła przywiezioną ze sobą ikonę Matki Bożej.  Święto Chersońskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest 9/22 października.Tekst pochodzi z książki "Ikony Matki Bożej" w opracowaniu Jarosława Charkiewicza".