sobota, 25 maja 2013

Sztuka sakralna nie przeczy dziesięciu przykazaniom




Podaję krótki cytat ze stron DZIEłO BIBLIJNE, ktory jest dość mocnym argumentem na to, że sztuka sakralna jest w całości w swoim kanonie zgodna z Pismem Świętym. To ważne szczególnie podczas dyskusji z przeciwnikami świętych Wizerunków.

"Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. 5Nie będziesz się im kłaniał ani służył."

"O tym, że ów zakaz nie odnosi się do trzymania w ryzach sztuki świadczyć mogą jeszcze dwa ważne fakty. Po pierwsze, w niedalekiej odległości od Dekalogu, w Księdze Wyjścia, znaleźć można szczegółowe opisy, jak należy sporządzić wyposażenie świątyni, narzędzia kapłańskie i innego typu informacje na temat organizacji świątyni. Zwróćmy uwagę, że nawet sama Arka Przymierza ozdobiona jest aniołami, cherubami. Jedna z podstawowych zasad hermeneutycznych przy interpretowaniu Biblii mówi, że Bóg, który jest jednym z autorów Biblii nie może zaprzeczać sam sobie. Jeżeli zatem nakazuje on ozdobienie świątyni i narzędzi kapłańskich motywami roślinnymi, a Arkę Przymierza, czyli przedmiot stanowiący znak Jego obecności w świecie poleca zwieńczyć figurami, trzeba w tym działaniu Boga znaleźć pierwszą interpretację analizowanego przykazania Dekalogu, który nie zabrania tworzyć sztuki, ale chce przestrzec przed sztuką ukierunkowaną na wytwarzanie obiektów zabronionego kultu."

link do tekstu oryginalnego:
Dzieło Biblijne o pisaniu i rysowaniu

warto ten pogląd tak prawdziwy i zgodny z Biblią, rozpowszechniać i pamiętać. 

wtorek, 21 maja 2013

Figurka z polnej kapliczki

Ukończyliśmy dzisiaj renowację figurki z polnej kapliczki, którą oddał w nasze ręce nasz znajomy mecenas sztuki sakralnej, Pan Jan.
W czwartek figurka znów wróci na swoje miejsce, a w niedzielę już będzie adorowana modlitwą przez okolicznych mieszkańców.
Oto jak wypada porównanie stanu w jakim ją otrzymaliśmy i w jakim oddajemy.
Renowacja figurki Chrystusa dokonana w maju 2013 roku przez pracownię AGIOS - Renatę Kowalczyk i Andrzeja Binkowskiego

Takie figurki Serca Chrystusowego wykonywało się odlewając z gipsu w jakiejś manufakturze. Często te odlewy były kupowane w stanie surowym przez handlarzy i malowane domowym sposobem, bez znajomości nie tylko symboliki barw, ale i samego projektu pierwotnego. Ta właśnietaka była. Nawet zakonnicy w sanktuariach malowali odlewy nie wgłębiając się w sens tego co robią.
Nasze pomalowanie i tak jest jeszcze nie takie jak projekt. Płaszcz Chrystusa powinien mieć połę, która jest zarzucona na lewe ramie, w kolorze czerwonym.  Rozumiem siłę przyzwyczajenia  wiernych wokól kapliczki w której latami stała, dlatego nie dałem tej czerwieni na całym ramieniu tylko zaznaczyłem na przodzie płaszcza. Kolor czerwony to oznaka prerogatyw królewskich Chrystusa.

Zielona koszula i suknia - kolor musi być stonowany, bo to kolor męczeństwa Chrystusowego. Dlatego powinno się stosować zielenie zimne, albo rozbielone pastelowe. My zastosowalismy kolor miętowy, bo najlepiej uwydatnia ułożenie sukni.
(Poprzedni żywo zielony kolor nie posiada w przypadku figurki żadnej symboliki, nawet trochę swoją krzykliwością nie licuje z przekazem figury).

Prawie ramię i prawa pierś: widać rozsunięty nie tylko płaszcz, ale i suknię/koszulę pod spodem. To nie nasz wymysł, tylko wyraźny rysunek na odlewie pod prawą ręką Chrystusa. Pociągnęlismy kolor dokładnie z linią odlewu.

Złota półkula u stóp (na której stoi) oznacza że Królestwo Jego nie jest z tego świata i rządzi i obdziela łaskami w pełnej  chwale Boga. Złoto jest kolorem boskiej chwały.

Płaszcz - Kolor niebieski jest symbolem łask Ducha Świętego.
W tej prostej figurce, dzięki zastosowanej kolorystyce i odpowiednio ujętej, widzimy Siłę całej Trójcy Świętej.

90%figur Serca Chrystusowego ma płaszcz w kolorze czerwonym. Ta mała rzeźba jest pewnym wyjątkiem, trudno orzec co przyśwecało pierwszemu rzemieślnikowi żę uzył takich a nie innych kolorów. Użył zresztą niezgodnie z rysunkiem figury, nie zauważając odwróconej poły płaszcza.

Figurka na swoim miejscu: