wtorek, 2 maja 2017

Święta Góra Rowokół

Wczoraj skończyłem ikonę Świetego Mikołaja, przeznaczoną do kaplicy na Świętej Górze Rowokół.



przepraszam za słabą jakość, ale zdążyłem zrobić zdjęcie tylko telefonem.
Wielkość ikony 42x60cm


poniżej artykuł ze strony Radio Gdańsk

Święta góra Rowokół znów będzie miejscem kultu.


Minister Środowiska  wydał zgodę na budowę kaplicy na górze Rowokół koło Słupska. To obszar Słowińskiego Parku Narodowego.Góra Rowokół te jedna z atrakcji turystycznych okolic Słupska. Wzniesienie ma 115 metrów wysokości, a dodatkowo dzięki wieży widokowej, można podziwiać piękną panoramę okolicznych terenów.
Wójt gminy Smołdzino, Arkadiusz Walach podkreśla, że kaplica jest ukłonem w stronę pielgrzymów. - Liczymy, że dzięki inwestycji ożywi się turystyka pielgrzymkowa - mówi samorządowiec. 
- Rowokół to jedna z trzech świętych gór na Pomorzu. Chcemy, by znowu była miejscem dla pątników. Przygotujemy też specjalne miejsce w byłej szkole. Będą łazienki, toalety i pokój. Kaplica na Rowokole będzie miała kształt odwróconej łodzi rybackiej. Mamy duże poparcie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Dziękuję też Ministrowi Środowiska za wydanie zgody na inwestycję. Kaplica powstanie do końca roku 2018 - dodaje wójt Smołdzina 
MIEJSCE ZOSTANIE PRZEBADANE PRZEZ ARCHEOLOGÓW

Kaplica ma stanąć obok dwudziestometrowej wieży widokowej, jej patronem będzie święty Mikołaj – opiekun żeglarzy. Budynek będzie liczyć około 36 metrów kwadratowych powierzchni. Zanim powstanie, teren zostanie zbadany przez archeologów. Jeśli naukowcy będą przeciwni budowie, kaplica powstanie na jednej z kondygnacji wieży widokowej. 
Wcześniej w tym miejscu również była kaplica, także poświęcona św. Mikołajowi. W XIII wieku Mściwój II przekazał obiekt klasztorowi w Słupsku. Wewnątrz kaplicy znajdował się obraz Najświętszej Marii Panny, który miał słynąć z cudów.

Budynek pełnił także funkcje użytkowe, gdyż wieża kaplicy była równocześnie latarnią morską. Wzgórze Rowokół było jednym z ważniejszych ośrodków kultu religijnego na Pomorzu Zachodnim. W XVI wieku, po okresie reformacji kaplica została zburzona. Na stoku góry w IX-XI wieku znajdowało się grodzisko i w okresie przedchrześcijańskim na szczycie również odprawiano pogańskie obrzędy. Być może badania przeprowadzone przed budową kaplicy rzucą nowe światło na stan wiedzy o tym niezwykłym miejscu.

Przemysław Woś/hb"


Góra Rowokół    (zdjęcie zapożyczone z internetu. Nie znam autora)