czwartek, 16 lutego 2012

Matka Boża Włodzimierska w.2/2012

Matka Boża Włodzimierska. 31cm x 39,5cm. Ukończona w dniu 15 lutego 2012 roku.

Następne doświadczenie z tą ikoną Matki Bożej.
Przekonałem się, że kontemplując wyraz oczu Maryi, za każdym razem odkrywamy na nowo Jej przesłanie. Tak chyba będzie w nieskończoność. Genialność tej Ikony polega właśnie na sile indywidualnego przekazu. Moja kontemplacja jeszcze się nie skończyła. Czeka mnie następna wersja i następna i następna. Tak jak z Obliczem Pańskim.Podstawowe informacje o historii oryginału:
Ikona Matka Boża Włodzimierska:

Włodzimierska Ikona Matki Bożej zgodnie z legendą została napisana przez ewangelistę Łukasza jeszcze za życia Bogarodzicy. Sporządzona została na desce ze stołu, na którym spożywali posiłki Jezus Chrystus, Matka Boża oraz św. Józef. Kiedy ikonę tę oraz dwie inne przyniesiono Bogarodzicy, Matka Boża rzekła: "Od tej chwili wszyscy będą mnie wychwalać. Niech z tą ikoną przybywa łaska Tego, który ze mnie został zrodzony oraz Moja". Ikona ta posiada bardzo dużo wiernych kopii.

W połowie V w. ikonę przeniesiono z Jerozolimy do Konstantynopola. W 1131 r. patriarcha konstantynopolitański podarował jej kopię księciu kijowskiemu Mścisławowi. W 1155 r. umieszczona w Monasterze Wyszgorodzkim ikona unosiła się ze swojego miejsca w cerkwi i zatrzymywała w powietrzu. Uznając to za znak Boży książę wyszgorodzki Andrzej Bogolubski wywiózł ją w 1160 r. do Włodzimierza.

W 1185 r. spłonęła cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej we Włodziemierzu, lecz Bogarodzica uratowała przed żywiołem swą ikonę. Podobnie stało się w 1237 r. podczas najazdu chana
Batyja, kiedy zdarto z niej drogocenne ozdoby. W 1395 r. ikonę przeniesiono do Moskwy.

Włodzimierska Ikona Matki Bożej była obecna podczas wielu ważnych wydarzeń w historii Rusi i Rosji. Przed nią namaszczano i koronowano książąt i carów, wybierano nowych patriarchów, gorliwie modlono się w obliczu najazdów innowierców. Ikona ta uczestniczyła w wyprawach wojennych wspomagając broniące ojczyzny wojska. Tradycją było również obnoszenie tej ikony w procesji wokół granic miasta podczas najazdów obcych wojsk.

W 1917 r. Włodzimierska Ikona Matki Bożej została umieszczona w moskiewskiej Galerii Tretiakowskiej. Tam przebywała do września 1996 r., kiedy przekazano ją do cerkwi św. Mikołaja na moskiewskich Tołmyczach, gdzie znajduje się do dzisiaj.

Święto Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej obchodzone jest 21 maja/3 czerwca, 23 czerwca/6 lipca i 26 sierpnia/8 września. 

I dodatek specjalny:
LIST OD ROSELINE
Dobrze jest dzielić się swoimi przeżyciami, które tak silnie otaczają każdą ikonę. To jest ziemska nagroda od Boga dla tych pokornych, miłujących, maluczkich.
Zamieszczam list od przyjaciółki, artystki, głęboko uduchowionej i z ogromną atencją rozpoczynającej swoje
spotkanie z pisaniem Świętych Wizerunków.

"Kiedyś dawno pytałeś mnie o temat do pisania IKONY, który mnie bardziej pociąga.
Temat oblicza i wizerunku  Jezusa  był pierwszy,  nad tym wyborem nawet się nie zastanawiałam.
.Natomiast na pytanie, który wizerunek Matki Bożej bym chciała napisać jako pierwszy, miałam problem z odpowiedzią. Długo myślałam nad tym i szukałam w pamięci tego obrazu,  który byłby mi szczególnie bliski.  Może już przyszedł czas by się nad tym zastanowić. Nie myśl, że to jest chwilowe myślenie od czasu do czasu , nie, to jest ciągłe zastanawianie się i wczuwanie i oczekiwanie.
Wiem że każde wypowiadane słowo pytanie lub inna forma wypowiedzi ma istotne znaczenie
i odbywa się we właściwym czasie, z góry ustalonym dla naszego lepszego zrozumienia
lub zastanowienia się nad tematem.
W dużej mierze mogę już być bliższa odpowiedzi.
Zaraz po przyjeździe poszukiwałam obrazu, ciągnęło mnie do Matki Bożej Bramy Niebios.
Szukałam tego który byłby mi przeznaczony. /.../bo nie znalazłam Tego które bym chciała i który by mocno do mnie przemówił.
Minęło trochę czasu, temat ciągle zaprzątał moją uwagę, do momentu gdy pojechałam
do Wilkowa do Seminarium. Tam zobaczyłam Ikonę  która mnie zawołała. Zapytałam czy mogę
wejść do środka i z bardzo bliska zobaczyć. Była to papierowa reprodukcja pierwotnego oryginału
dużego formatu  obrazu Matki Bożej Włodzimierskiej.Była bardzo zniszczona naklejona na tekturkę.
Ależ ile ona miała uroku, można było cały czas tam przed nią siedzieć i kontemplować w zadumie
przesłanie.
Tak to był Ten.  Upłynęło parę dni, nie wiem ile, bo czas jest względny , gdy na Twoim portalu pojawiła się Ikona Matki Bożej Włodzimierskiej i zdjęcia oryginałów. 
Za to Niebosom dziękuję.
Wszystko idealnie zgrane w czasie. 
Pozdrowienia  -  Ross"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz