Wielu leśników w Polsce nie wie że nie św. Hubert jest ich patronem, tylko wlaśnie Św. Gwalbert. Sw. Hubert jest patronem myśliwych i koniarzy. Św. Gwalbert natomiast opiekuje się leśnikami, drwalami, oraz lasami, łąkami i przyrodą ogólnie.
St. Gwalbert Patron of the forest people. 39x70. |
Przybliżone życie Św. Gwalberta jest pięknie opisane tutaj: https://ruda-parafianin.pl/swi/g/gwalbert.htm.
Na stronie www.brewiarz.pl tak opisano jego żywot:
Jan Gwalbert urodził się około roku 1000 pod Florencją. Jako młodzieniec wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru San Miniato, ale niebawem opuścił go na znak protestu przeciw symoniackiemu wyborowi opata. Udał się wówczas do Camaldoli, stamtąd zaś około roku 1030 przybył do zalesionej doliny Vallombrosa, gdzie rozpoczął życie pustelnicze. Z czasem przylgnęli doń inni - i tak w roku 1039 powstała w Vallombrosie wspólnota mnichów, którzy wiedli surowe życie, kierując się zresztą regułą benedyktyńską. Jan założył później lub zreformował kilka innych klasztorów, którymi kierował jako przełożony powstałej w ten sposób nowej monastycznej społeczności, zwanej walombrozjanami. Zasłużył się też prowadząc dalej walkę z symonią, w czym popierali go papież i lud. Najsłynniejszą stała się jego akcja przeciw arcybiskupowi Florencji, Piotrowi Mezzabarbie. Sam z pokory nigdy nie przyjął święceń kapłańskich.
Zmarł 12 lipca 1073 r. w klasztorze św. Michała w Passignano pod Florencją. Kanonizował go w roku 1193 Celestyn III. Pius XII ogłosił go patronem strażników leśnych (1951) oraz Sao Paulo w Brazylii (1958).
A oto ikona
Na białej szacie jest grafitowo czarny habit zakonnika. Zanim zaczął pełnić posługę kapłańską "formował"się w zakonie benedyktynów. Z prawego ramienia zsuwa mu się brązowy płaszcz który oznacza człowieka grzesznego. Zanim Święty Gwalbert wstąpil do zakonu był bogatym patrycjuszem, grzesznikiem. To zsuwanie się płaszcza oznacza właśnie porzucenie grzesznego świeckiego życia.
Andrzej Binkowski
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz