poniedziałek, 9 stycznia 2012

Matka Boża Siewna


Odpowiadając na pytania o symbolikę ikony Matki Bożej Siewnej z Olszewki:


Opis znaczeń wizerunku (w skrócie)
Matki Bożej SIEWNEJ z Olszewki.

Ikona zbudowana jest na wizerunku ikonograficznym typu
ORANTKA (Modląca Się).

    Matka Boża ubrana w płaszcz czerwony. Kolor czerwony oznacza łaski Ducha Świętego. To kolor szat królewskich, oznaczający też.nieograniczoność i miłość.

    Na głowie ma chustę biało-żółtą ze złotym obszyciem. Barwy te oznaczają jednocześnie biel czystości i złoto bożej chwały. Jest to chusta Gospodyni

    Pod płaszczem suknia niebieska.
Niebieski jest kolorem Matki Bożej i jej przymiotów: wiary, pokory, mądrości, czystości, posłuszeństwa. Osoby w błękitnych szatach są przeniknięte Bóstwem Chrystusa. Na zwięńczeniu płaszcza pod szyją znajduje się Krzyż oraz kamienie symbolizujące pokój (niebieskie), nadzieję (zielone) i miłość (czerwone). Krzyż promienieje w kierunku dłoni Matki Bożej przekazując poprzez nie łaski i błogosławieństwa.
    Ręce składające się do modlitwy za nas, jednocześnie chronią i obdarzają łaską powierzone jej ziarna ludzkiej pracy i nadziei na chleb powszedni.
    Wyrastające z tych ziaren zboże wspina się do rąk Maryi wzbogacone przekazywanym przez Nią Bożym Błogosławieństwem.
    Błękitne tło ikony oznacza czystość intencji i modlitwy jakie Matka Boża wnosi w naszym imieniu do Bożego Tronu Swojego Syna. Można powiedzieć, że głęboki błękit kieruje człowieka w nieskończoność, budzi w nim potrzebę czystości i pragnienia nadprzyrodzoności.    

    Nad głową Maryi napis „Matka Boża SIEWNA z Olszewki” - ściśle umiejscawiający wizerunek w określonym miejscu Polski.
    Obok postaci Matki Bożej symbole „MP OY” oznaczające (z języka greckiego) Matkę Boga. Te symbole zawsze występują obok Jej wizerunków.

Ikona ma w całości konstrukcję wzrastająco symetryczną, co symbolizuje
bezpośrednią relację pomiędzy modlącymi się przed Świętym Wizerunkiem a wysłuchaniem przez Maryję, ale też bezpośrednią drogę Jej łaski dla szczerej modlitwy.

Andrzej Binkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz