Strony
▼
wtorek, 27 marca 2012
Swięto Wcielenia Pańskiego
Łk 1,26-38
Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja.
Anioł wszedł do Niej i rzekł: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”.
Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.
Lecz anioł rzekł do Niej: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.
Na to Maryja rzekła do anioła: „Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”
Anioł jej odpowiedział: „Duch święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna, i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego”.
Na to rzekła Maryja: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”. Wtedy odszedł od Niej anioł.
Dzień Zwiastowania, Dzień Wcielenia - od tego dnia zaczyna się chrześcijaństwo. To jest nasz początek z łaski Boga. Bóg, wcielając się w ciało w TYM DNIU stworzył Kościół. Pierwszą jego członkinią była Maryja. ""Oto ja służebnica, niech mi się stanie według słowa twego." Potem Bóg wcielony w człowieka wyrzekł te same słowa podczas Kazania Na Górze" Ojcze Nasz.... Niech będzie wola twoja...". Nie musimy zmieniać tradycji by ten dzień co roku był szczególny. Wpleciony jest w Wielki Post i to daje wyjątkową okazję do Kontemplacji i przeżycia początku zbawienia Chrystusowego. Czasami spotykam się z poglądem, że w zasadzie Dzień Narodzin Pańskich powinien być pierwszą stacją Drogi Krzyżowej. Ja sobie myślę, że drugą. Pierwsza to Dzień Wcielenia Pańskiego. Po to Przyszedł, by na krzyżu za nas umrzeć.
Czy Dzień Wcielenia Pańskiego obchodzimy 25 marca?
OdpowiedzUsuńTak. Posłużę się krótkim tekstem z witryny ADONAI:
UsuńŚwięto Zwiastowania Pańskiego, obchodzone w Kościele rzymskokatolickim 25 marca, w tym roku przeniesione jest na 4 kwietnia. Na Wschodzie było znane i obchodzone już w V wieku, na Zachodzie zaś w wieku następnym (od papieża Grzegorza I Wielkiego). Od VIII wieku obchodzono je powszechnie pod wspomnianą datą, "ustaloną" w odniesieniu do świąt Bożego Narodzenia (nie znamy dokładnej daty Narodzenia Jezusa). Święto Zwiastowania obejmuje dwa wielkie wydarzenia w historii zbawienia, będące zarazem prawdziwymi tajemnicami wiary, które zostały uhistorycznione, a więc i uwiarygodnione. Są to: 1. Tajemnica Zwiastowania, czyli dyskretna propozycja Boga wyrażona przez Bożego Posłańca Maryi, by została Matką Odkupiciela i Zbawiciela; 2. Tajemnica Wcielenia Syna Bożego, czyli Jego zaistnienie w łonie Maryi, a przez to i w historii. Bóg w swoim Synu niejako uhistorycznił się, wszedł w dzieje.